Menu Zamknij
fot. Bruno Fidrych

Aleksandra Świgut

Laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018) oraz półfinalistka 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Arthura Rubinsteina w Tel-Avivie (2021). W sezonie koncertowym 2021/2022 wystąpi z Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVII wieku w Concertgebouw w Amsterdamie, Sinfonią Varsovią w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, a także z recitalami fortepianowymi w Londynie, Francji, Kolonii, Amsterdamie, Sydney, Japonii i w LaVerdi w Mediolanie.

Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Doktorantka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W sierpniu 2019 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu ,,Chopin i Jego Europa”, zaś w kwietniu 2021 podczas jubileuszowej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zaprezentowała Kwintet fortepianowy Es-dur Roberta Schumanna wraz z Kwartetem Śląskim. Koncert z Filharmonii Narodowej w Warszawie był streamingowany do Lincoln Center w Nowym Jorku oraz transmitowany do stacji radiowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Artystka była wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych m.in. w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie oraz Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W listopadzie 2021 roku ukaże się debiutancka płyta Aleksandry Świgut z utworami Fryderyka Chopina inspirowana podróżą artystki do Japonii, Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2021 oraz planowanym koncertem w Suntory Hall w maju 2022 roku. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Panią Elżbietę Penderecką.

Koncerty Artystki