Menu Zamknij
Z klasyką przez Polskę w Wisznicach

Zapraszamy na koncert niezwykłego zespołu kameralnego Cuore Piano Trio, który odbył się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę w Wisznicach 20 września 2020 roku.

Cuore Piano Trio to m.in. finaliści I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2019), którego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zespół tworzą: Zuzanna Budzyńska (skrzypce), Jadwiga Roguska (wiolonczela) oraz Szymon Ogryzek (fortepian). Koncert odbył się w uroczej, zabytkowej cerkwi wzniesionej w Iatach 1870-1872. Dziś miejsce to służy całej społeczności Wisznic, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Młodzi muzycy wykonali trzy tria fortepianowe – na początek bardzo wymagające, choć pozornie proste Trio C-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. Po tym klasycznym dziele zabrzmiało nieznane Trio E-dur Franciszka Lessla, kompozytora wciąż czekającego na odkrycie. Na koniec koncertu zespół wykonał II Trio fortepianowe żyjącego kompozytora – Romualda Twardowskiego.

Z klasyką przez Polskę w Bielawie

Koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę zorganizowany 11 września 2020 przez Polski Impresariat Muzyczny w położonej u podnóża Gór Sowich Bielawie wypełniły pieśni polskich kompozytorów XIX i XX wieku w wykonaniu znanej wszystkim melomanom sopranistki Olgi Pasiecznik i dwóch młodych wokalistek – Zuzanny Nalewajek i Dagmary Barny przy akompaniamencie pianisty Pawła Sommera.

Na niezwykle interesujący i różnorodny program tego koncertu złożyły się zarówno pieśni znanych twórców jak Stanisław Moniuszko czy Mieczysław Karłowicz, jak i kompozycje twórców dziś rzadko przypominanych jak Adam Maklakiewicz czy Emil Młynarski, a także wreszcie zupełnie dziś zapomnianych jak Witold Friemann. Na specjalną uwagę zasługują wstrząsające pieśni Mieczysława Wajnberga – kompozytora urodzonego w Warszawie w 1919 (prawdopodobnie jest to pierwszy kompozytor urodzony w niepodległej Polsce) oraz pewne humoru dwie miniatury Witolda Lutosławskiego, skomponowane na samym początku jego kariery.

Z klasyką przez Polskę w Kamieniu Śląskim

29 sierpnia 2020 roku w pięknie odrestaurowanych wnętrzach pałacu w Kamieniu Śląskim, mieszczącym obecnie Sanktuarium św. Jacka, odbył się recital Katarzyny Drogosz na fortepianie historycznym. Był to jeden z trzech koncertów z cyklu „Z klasyką przez Polskę”, jakie Polski Impresariat Muzyczny zorganizował na terenie Opolszczyzny w sierpniu 2020 roku.

Na program koncertu złożyły się trzy klasyczne sonaty fortepianowe: Haydna, Elsnera i Beethovena, oraz Rondo à la Mazurek C-dur Elsnera. Zestawienie dzieł pochodzącego z Opolszczyzny Elsnera z kompozycjami wiedeńskich klasyków wypadło bardzo interesująco. Szczególnym walorem koncertu było zaprezentowanie instrumentu historycznego – kopii instrumentu Steina z 1780. Instrument ten pozwolił przenieść się nam w czas przełomu XVIII i XIX wieku, z którego pochodziły wykonywane przez artystkę kompozycje. W przypadku popularnej Sonaty Księżycowa Beethovena, a zwłaszcza w jej pierwszej części, historyczny fortepian pozwolił zademonstrować w pełni oryginalną pedalizację, zapisaną w beethovenowskiej partyturze.

Z klasyką przez Polskę w Ojrzanowie

Ãtma Quartet to zespół młodych kobiet, które łączy pasja do muzyki kameralnej. Zespół współtworzą: Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) oraz Edyta Słomska (wiolonczela). 

W ramach cyklu Z klasyką przez Polskę koncerty kwartetu Ãtma zostały zrealizowane w ciekawych i mało znanych miejscach położonych blisko Warszawy. Szczególnie interesujący jest położony niedaleko Radziejowic i Kuklówki dziewiętnastowieczny pałac w Ojrzanowie, starannie odrestaurowany przez obecnego właściciela. W tym właśnie wnętrzu 5 sierpnia 2020 roku odbył się koncert złożony z klasycznego Kwartetu smyczkowego G-dur op. 33 nr 5 Józefa Haydna (od kwartetów Haydna rozpoczyna się historia tego gatunku kameralistyki) oraz dwóch kompozycji polskich: lekko melancholijnego, młodzieńczego I Kwartetu smyczkowego d-moll Stanisława Moniuszki i uważanego za jedno z największych osiągnięć kameralistyki polskiej XX wieku – II Kwartetu smyczkowego op. 56 Karola Szymanowskiego.

Z klasyką przez Polskę w Sanoku

Polish Violin Duo, laureaci pierwszej nagrody w kategorii zespołów kameralnych na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019), w sierpniu 2020 roku wystąpili w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę w trzech uroczych miejscach na Podkarpaciu: Strzyżowie, Sanoku i Krośnie.
Młodzi, ale już doświadczeni muzycy: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak zachwycają wielkim temperamentem, a przy tym wyjątkowym zgraniem. Pod ich smyczkami duet skrzypcowy brzmi jak jeden instrument.

W trakcie koncertu zarejestrowanego 8 sierpnia w Sanoku po programowej suicie Telemanna, która w niezwykle sugestywny sposób ilustruje przygody Guliwera, usłyszymy polskie kompozycje: duet Kaczkowskiego – niedawno odkrytego polskiego kompozytora pierwszej połowy XIX wieku, kaprysy na dwoje skrzypiec Henryka Wieniawskiego i wreszcie dwie efektowne suity kompozytorów XX wieku: Michała Spisaka i Grażyny Bacewicz, rozdzielone Sonatiną nestora polskich kompozytorów – Romualda Twardowskiego.

Z klasyką przez Polskę w Turznie

Koncert w Turznie z cyklu Z klasyką przez Polskę, podczas którego wystąpili Krzysztof Książek oraz Agnieszka Zahaczewska-Książek, to niezwykła uczta dla miłośników muzyki fortepianowej!

W 1827 w pałacu w Turznie zatrzymał się w drodze do Gdańska siedemnastoletni Chopin, dlatego w miejscowości tej co roku odbywają się tu kursy dla młodych pianistów, a 24 lipca 2020 miał tu miejsce koncert w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę. Wystąpił znany wszystkim melomanom z ostatniego konkursu chopinowskiego Krzysztof Książek, który choć ostatecznie nie znalazł się w finale, zdobył wielką sympatię publiczności. Książek jest też laureatem trzeciej nagrody I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych, na którym otrzymał też specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Mazurków Chopina. Recital w Turznie rozpoczęły właśnie Mazurki op. 6 Chopina, potem zabrzmiały wspaniałe Etiudy-obrazy z op. 33 Rachmaninowa. W drugiej części koncertu do artysty dołączyła jego żona, Agnieszka Zahaczewska-Książek, również pianistka. Razem młodzi artyści wykonali dwie suity na 4 ręce – Ravela i Czajkowskiego.

Z klasyką przez Polskę w Działdowie

Prezentujemy wyjątkowy koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę, który odbył się 19 lipca 2020 roku w Działdowie. Wybitni artyści – Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz, Marek Toporowski – wykonali utwory Vivaldiego, Elsnera, Dusseka, Żeleńskiego i Dopplera we wnętrzach zabytkowego zamku krzyżackiego!

Wspaniali wykonawcy, oryginalne zestawienie instrumentów (dwa flety oraz historyczny fortepian Marka Toporowskiego będący kopią fortepianu Matthäusa Heilmanna z 1785) i wreszcie rzadko grywany repertuar złożyły się na efektowny program, który bardzo spodobał się publiczności. W programie koncertu znalazły się: efektowna wersja barokowego koncertu fletowego Antonia Vivaldiego, klasyczne rondo Józefa Elsnera, zapowiadająca romantyzm fantazja czeskiego kompozytora Jana Ladislava Dusseka, urocza barkarola Władysława Żeleńskiego i popisowy, wirtuozowski utwór Franciszka Dopplera. Ten ostatni kompozytor, urodzony w Tarnowie, a jednak często mylnie traktowany jako twórca węgierski (większość swojego życia spędził w Budapeszcie), szczególnie zasługuje na przypomnienie.

Z klasyką przez Polskę 2020 - trailer

Kościół oo. Bernardynów w Opatowie

wykonawcy:
Anna Radziejewska – mezzosopran
Milena Lange – sopran
Paweł Sommer – fortepian

fragment pieśni St. Moniuszki pt. „Pierwsze wrażenie”

Z klasyką przez Polskę 2019 - reportaż

Projekt Z klasyką przez Polskę prezentuje najlepszych polskich wykonawców w klasycznym repertuarze, występujących w małych miejscowościach w różnych regionach Polski. W reportażu Dominiki Matuszak zobaczymy położone na Lubelszczyźnie senne miasteczko Kock, uroczo położony w dolinie Warty Śrem i wielkopolski Czarnków, do których przyjeżdżają wybitni artyści: Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Władysław Kłosiewicz oraz Agnieszka Przemyk-Bryła i Paweł Cłapiński. O cyklu koncertów opowiadają organizatorzy projektu, publiczność, mieszkańcy, a także artyści biorący udział w projekcie, m.in. zdobywca Złotego Fryderyka 2020 za całokształt działalności, legendarny polski skrzypek – Krzysztof Jakowicz.

Z klasyką przez Polskę - inauguracja

W dniu 29 sierpnia 2019 roku we wnętrzach Kaplicy Pałacowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbył się pierwszy koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”, na który zaprosili organizatorzy: Pan Marcin Rudziński – pomysłodawca cyklu i założyciel Polskiego Impresariatu Muzycznego, oraz Pan Maxymilian Bylicki – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Przedstawiamy fragmenty tego wydarzenia, z Kujawiakiem H. Wieniawskiego w wykonaniu znakomitych artystów: Sławomira Tomasika (skrzypce) i Roberta Morawskiego (fortepian).