Menu Zamknij
fot. Dariusz Kulesza

Maciej Staszewski

Gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie mgr Małgorzaty Sztern-Dany. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).

Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku profesora uczelni.

W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej, w 2017 roku – doktora habilitowanego. W latach 2016-2019 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, następnie kierownika Instytutu Instrumentalistyki (2019-2020). Od roku 2018 jest kierownikiem Katedry Akordeonu, Gitary i Harfy. Obecnie pełni również funkcję pełnomocnika rektora ds. studenckich oraz rozwoju uczelni.

Jako solista i kompozytor wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, w tym: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, Światowych Dniach Muzyki ISCM. Współpracował jako solista z polskimi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ, Orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Występował w Europie, Kanadzie, USA i Chinach.

Maciej Staszewski jest autorem kompozycji gitarowych, fortepianowych, kameralnych, chóralnych i elektroakustycznych. Dokonał nagrań m.in. dla wytwórni Dux (solowa płyta Fantasía Ibérica 2017, płyta z Orkiestrą PRIMUZ On the Trail 2019) oraz wytwórni Fortune wspólnie z zespołem P.U.R Collective (Nichi Nichi Kore Ko Nichi 2015). Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, zasiada w jury konkursów muzycznych.

Koncerty Artysty