Menu Zamknij

Paweł Sommer

Pracownik i doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 

W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia na tejże uczelni w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Tam też niedługo potem rozpoczął pracę  na Wydziale Wokalno-Aktorskim na stanowisku wykładowcy. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Jako uczestnik Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, m.in. Britten-Pears Young Artist Programme (Aldeburgh), Académie européenne de musique (Aix-en-Provence). Dwukrotnie  brał udział w International Lied Masterclass (Bruksela) oraz w Studium Pieśni (UMFC), gdzie pod okiem wybitnych śpiewaków i pianistów poszerzał zarówno znajomość repertuaru pieśniarskiego, jak i własną świadomość artystyczną. Towarzyszył śpiewakom na wielu konkursach w Polsce i za granicą, m.in. Queen Elisabeth Competition, Belvedere Singing Competition, International Vocal Competition’s-Hertogenbosch, Euroradio New Talent-EBU, kolejnych edycjach Konkursu im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz I Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.  

W 2015 występował na Międzynarodowych Targach EXPO w Mediolanie, wykonując utwory Fryderyka Chopina. Jest współautorem płyty „Wandtke plays polish” (Requiem Records 2018), na której wraz ze skrzypaczką Anną Wandtke wykonuje Sonatę d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. 
W październiku 2019 roku współuczestniczył w prowadzonych przez Annę Radziejewską kursach mistrzowskich w South-Central University for Nationalities w Wuhan (Chiny).

Na co dzień łączy pracę pedagogiczną z działalnością koncertową, biorąc udział, jako solista i kameralista, w różnych wydarzeniach artystycznych, do których należą  koncerty z cyklu „Sounds of art” w Muzeum Narodowym w Warszawie, Kursy wokalne techniki i interpretacji w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach pod kierunkiem prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz wiele innych w Polsce i za granicą. 

Koncerty Artysty