Menu Zamknij

Polski Impresariat Muzyczny wędruje Z klasyką przez Polskę - relacja z Dolnego Śląska

Polski Impresariat Muzyczny wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca 2 lipca rozpoczął na Dolnym Śląsku trzecią edycję cyklu koncertowego Z klasyką przez Polskę.

W nastrojowym wnętrzu dawnego dworca kolejowego w Świeradowie-Zdroju, w którym obecnie mieści się „Stacja Kultury”, czyli lokalne centrum kultury, Szymon Nehring wykonał godzinny recital chopinowski. Zaskoczeniem dla  wielu miejscowych melomanów był profesjonalny fortepian stojący na estradzie. W Świeradowie nie ma bowiem od lat instrumentu koncertowego!

Swój występ artysta zakończył Sonatą h-moll Chopina. Nie zaspokoiło to jednak apetytów spragnionych muzyki słuchaczy. Szymon musiał bisować dwa razy – kończąc występ popisową Etiudą C-dur op. 10 nr 1.  

Życie pianisty koncertowego, jest wypełnione stałą troską o utrzymanie formy, jak i praktyką. Do tego potrzebny jest fortepian, a w hotelach nie zawsze można znaleźć odpowiedni instrument. Dlatego w sobotę, przed koncertem w Jaworze skorzystaliśmy z gościny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i dzięki uprzejmości dyrektora Tomasza Janczaka Szymon mógł poćwiczyć na koncertowym fortepianie.

Sala teatru w Jaworze, położona na środku  Rynku, dawno nie była świadkiem takiego recitalu. Przed wejściem na salę utworzyła się kolejka do odbioru zaproszeń. Koncert chopinowski Szymona Nehringa wzbudził wielki entuzjazm publiczności. Także tutaj artysta  musiał bisować.

Ostatni koncert dolnośląskich peregrynacji miał miejsce w Złotoryi. Skromne i nieco senne miasteczko, okazało się wdzięcznym miejscem na zakończenie naszego mikro-tournée. Już w oknie Domu Kultury przywitał nas afisz i informacja o koncercie. Nehring był w świetnej formie, co publiczność bezbłędnie rozpoznała nagradzając wirtuoza owacją na stojąco.

Już te trzy pierwsze koncerty z tegorocznej serii potwierdzają tezę, że publiczność muzyki klasycznej, czy jak to mówią niektórzy – poważnej, jest wszędzie. Trzeba tytko do niej dotrzeć.

Już w ten weekend odbędą się kolejne koncerty Z klasyką przez Polskę. Tym razem dla publiczności trzech miasteczek Ziemi Chełmińskiej wystąpi również pianistka, Ewa Pobłocka .

Więcej informacji dostępnych w wydarzeniu na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/2132227626919719

Kalendarium całego cyklu znajduje się na stronie projektu: muzycznyimpresariat.pl

Cykl koncertów Z klasyką przez Polskę jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.