Menu Zamknij

Polski Impresariat Muzyczny wędruje Z klasyką przez Polskę - relacja z Lubelszczyzny

W dniach 30 lipca -1 sierpnia w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę, odbyły się 3 koncerty na wschodnich rubieżach Polski – w Chełmie, Włodawie i w Wojsławicach. Jechaliśmy z pewną obawą, czy w środku sezonu letniego koncerty z muzyką klasyczną przyciągną ludzi.

Już pierwszy koncert, w pięknej Szkole muzycznej w Chełmie przyniósł nam miłą niespodziankę. Potem, było już tylko lepiej!

We Włodawie unikalna synagoga, obecnie siedziba muzeum, wypełniła się miejscową elitą. 

Największe zaskoczenie spotkało nas na koniec. W Wojsławicach, czyli dużej wsi – wprawdzie o miejskich tradycjach, koncert zorganizowaliśmy w kościele. Miejscowy Gminny Dom Kultury jeszcze nie posiada odpowiedniego wnętrza na nasz koncert, ale widząc energię p. dyrektor Małgorzaty Paździor- Król nie wątpimy, że wkrótce sytuacja zmieni się tam na korzyść. Obok miejscowych, którzy wypełnili cały kościół, pojawili się też goście z Chełma, którym tak podobał się koncert piątkowy, że przyjechali za nami do Wojsławic. Pojawiło się również kilka osób z Lublina. 

Artyści – Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl musieli wszędzie bisować, a w Wojsławicach publiczność nie chciała w ogóle wypuścić muzyków. Wszystkie koncerty ujawniły wielkie zapotrzebowanie na muzykę klasyczną w tym regionie, a także pokazały nam bardzo dobrych lokalnych organizatorów, którzy spisali się na medal, mobilizując miejscowe środowiska. 

Na pewno jeszcze nie raz wrócimy do pięknych miasteczek Lubelszczyzny.