Menu Zamknij

Polski Impresariat Muzyczny wędruje Z klasyką przez Polskę - relacja z Ziemi Chełmińskiej

Od 9 do 11 lipca w ramach projektu Z klasyką przez Polskę organizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny zawitała na Ziemi Chełmińskiej Ewa Pobłocka – wybitna polska pianistka, której kariera rozpoczęła się od Konkursu Chopinowskiego w 1975 roku.

Wybitna artystka wystąpiła z 3 recitalami, w których programie znalazły się kompozycje Mendelssohna, Schumanna i oczywiście Chopina. Pierwszy koncert, w pięknym pałacu w Ostromecku odbywał się przy cichych pomrukach burzy, która jednak nie odstraszyła publiczności. Artystka została zmuszona do dwóch bisów (Mazurki Chopina), a jeden ze słuchaczy domagał się informacji o kolejnych koncertach. Rzeczywiście, następnego dnia zobaczyliśmy go na koncercie w Szafarni.

W związanej z Chopinem Szafarni spotkaliśmy się jak zawsze z niezwykle ciepłym przyjęciem. Rok temu koncertowali tu Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek. Jedynie kot demol (stały rezydent Szafarni – niestety niepamiętający czasów Chopina) wykazywał typową dla tego gatunku wyniosłą obojętność. Również tu Ewa Pobłocka nie mogła wymówić się od bisów.

Nasze krótkie tournée po Ziemi Chełmińskiej zakończyło się 11 lipca w świeżo odrestaurowanym teatrze w Grudziądzu.

Kalendarium całego cyklu znajduje się na stronie projektu: muzycznyimpresariat.pl

Cykl koncertów Z klasyką przez Polskę jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

fot. Bartłomiej Kozłowski