Menu Zamknij
fot. Andriej Sotnikow

Agnieszka Przemyk-Bryła

Doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj (fortepian) i prof. Krystyny Borucińskiej (kameralistyka).
Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fr. Chopina w Warszawie (2000), Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), II nagrody na III Concorso Pianistico Internazionale A. Baldi w Bolonii (Włochy, 2013).

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zdobywczyni innych prestiżowych stypendiów. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów krajowych i zagranicznych, takich jak A. Jasiński, M. Mizera, J. Godziszewski, O. Yablonskaya, J. Rouvier, S. Perticaroli, H. Nakamura, K.-H. Kaemmerling, A. Vardi, D. Merlet, A. Nasiedkin, E. Moguilevsky, V. Gornostajewa, Lee Kum-Sing, N. Demidenko.

Artystka występowała w wielu miastach Polski, a także w renomowanych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Azerbejdżanie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Tunezji i we Włoszech.

Wraz z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem pianistka nagrała komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni DUX (2014). Płyta zdobyła nagrodę „disc excepcional” hiszpańskiego magazynu Scherzo, otrzymała również nominację do nagrody „Fryderyk”. W swoim dorobku fonograficznym artystka ma ponadto udział w nagraniu dwóch płyt „Saxophone varie” (vol. II i nominowany do „Fryderyka” vol. III) wraz z Pawłem Gusnarem, a w 2018 roku, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski zarejestrowała dla Chopin University Press sonaty wiolonczelowe Zygmunta Stojowskiego i Ludomira Różyckiego, wraz z Tomaszem Strahlem.

Agnieszka Przemyk-Bryła jest także autorką książki pt. „Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa”wydanej z dwiema płytami audio przez wydawnictwo naukowe GRADO z Torunia (2014). Ponadto jest laureatką II nagrody Olimpiady Języka Polskiego oraz finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego.

Koncerty Artystki